CPM

Conditioned Pain Modulation (CPM) jest aparatem opartym na metodzie laboratoryjnej pozwalającej na ocenę indywidualnych zdolności do hamowania bólu.

Wyniki uzyskane za pomocą CPM pozwalają na dobranie optymalnej terapii bólu dla konkretnego pacjenta oraz  na wskazanie pacjentów z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na ból pooperacyjny.

Zasada działania

CPM bazuje na zjawisku "hamowania bólu bólem", gdy stymulacja bólowa A (ból mierzony) jest zadana razem ze stymulacją bólową B (ból warunkujący) odczuwana jest słabiej niż stymulacja A zadana bez żadnego dodatkowego bodźca.

Stopień redukcji bólu obrazuje wartość wydajności CPM i jest poprzedzona znakiem "-".Jeśli nie zaobserwowano zmniejszenia bólu wartość CPM jest dodatnia i jest określana jako mniej efektywny CPM.

Potencjalne zastosowania kliniczne CPM

CPM jest łatwym do przeprowadzenia testem laboratoryjnym. Jego wyniki obrazują efektywność endogennych (wewnętrznych) mechanizmów tłumienia bólu. Mniej efektywny CPM (zmniejszona zdolność do tłumienia jednego bólu drugim) był szeroko raportowany dla różnych przewlekłych stanów bólowych, takich jak: fibromialgia, choroby zwyrodnieniowe stawów i bóle mięśni, różne typy bólów głowy włącznie z migreną, zespół jelita drażliwego, zaburzenie stawu skroniowo-żuchwowego, zapalenie trzustki, kręgów szyjnych i ból neuropatyczny. Mimo, że cały czas kwestią dyskusji jest: co następuje najpierw - doświadczenie bólu czy niedobór CPM, wyniki badań wskazują na wzrost CPM po leczeniu bólu.

Najważniejszym obszarem zastosowań klinicznych jest leczenie bólu - umożliwia wybranie najbardziej odpowiedniego leku na podstawie wadliwego mechanizmu hamowania bólu. Do tej pory leczenie bólu neuropatycznego odbywało się na zasadzie metody prób i błędów. Lekarz polecał jeden typ leku i dopiero po upływie tygodni czy nawet miesięcy okazywało się, czy lek jest skuteczny, czy nie. Leki które uzupełnią niedobór centralnego (mózg i rdzeń kręgowy) poziomu neuroprzekaźników związanego z mniej efektywnym CPM, powinny przynieść większą ulgę pacjentom z mniej efektywnym CPM. Nie będą one miały z kolei wpływu na tych pacjentów, którzy mają efektywny CPM.Dzięki temu ocena CPM może pomóc lekarzowi w wyborze optymalnej terapii dla danego pacjenta.

Drugim możliwym zastosowaniem CPM jest przewidywanie wystąpienia bólu w przyszłości. Na podstawie pomiaru CPM istnieje możliwość przewidywania nabycia bólu. Mniej efektywny CPM wskazuje na większe prawdopodobieństwo wystąpienia chronicznego bólu po operacji klatki piersiowej, brzucha czy zabiegu ginekologicznym. W ten sposób, dzięki ocenie CPM lekarz może zidentyfikować pacjentów z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na przewlekły ból pooperacyjny, a tym samym zaoferować odpowiednie leczenie.

Jak wcześniej wykonywano badania CPM?

Istnieje wiele badań, które koncentrowały się na różnych właściwościach metodologicznych CPM. Jednak protokół stymulacji dla optymalnej konfiguracji klinicznej nie został jeszcze ustalony.

Najważniejsze badania kliniczne oparte na pomiarach CPM polegały na zadaniu stymulacji bólowej wywołanej ciepłem (ból mierzony) i zanurzeniu ręki w gorącej wodzie (ból warunkujący). Ta kombinacja jest skuteczna w przypadku oceny szansy na nabycie przewlekłego bólu po operacji klatki piersiowej i zabiegu ginekologicznym, ale też pomagała ocenić skuteczność przeciwbólową CYMBALTA i dobre wykorzystanie leków w leczeniu bólu neuropatycznego.

Zalety CPM oferowanego przez firmę Medoc

  • skomputeryzowana kontrola sterowania stymulacją, co wcześniej było nieosiągalne
  • wygodniejsza i mniej inwazyjna forma testu dla pacjenta
  • aparat jest mały i wygodny w transporcie
  • intuicyjność i łatwość obsługi
  • prosta dezynfekcja
  • generowany automatycznie kolorowy raport w atrakcyjnej formie graficznej, zawierający podsumowanie uzyskanych wyników
  • możliwość wydruku raportów